Dobrodosli na Maicon Forum!

Ako se niste registrovali pozeljno bi bilo da to uradite ,a ako jeste samo se uogujte.

Zasto se registrovati?:
-Mnogo toga se moze nauciti!
-Razmjeniti savjete,iskustva sa ostalim clanovima foruma!
-Potraziti pomoc u bilo kom segmentu!
-Registrovani clanovi vide mnogo vise foruma od gostiju ,a ti forumi su mnogo poucnji pa su zato i zasticeni od gostiju.

*Registracija je kratka i traje svega 30 sekundi!

Pozdrav!

Am/C skala

:: Skola

Ići dole

Am/C skala

Počalji od Maicon taj Pon 15 Mar 2010, 7:34 pm

Ok, evo nekako sam uspeo da zavrsim obaveze, pa cu sada moci da se posvetim prenosenju svog skromnog znanja i iskustva sviranja gitare. Na ovu ideju sam dosao jer sam primetio da na internetu nema skole koja ce narodskim jezikom da kaze o cemu se radi, tako da je pocetnicima jako tesko da rastumace o cemu se tu radi. Uglavnom to predavaci rade namerno kako bi to znanje koje poseduju izgledalo jos vece. Ja cu se truditi da izbegnem to, a vi me opomenite kada postanem nejasan.

Trudicu se da svaki dan stize po jedan cas, jer u ovom trenutku samo toliko vremena cu moci da odvojim, a i da ne gomilam mnogo, pa da se izgubimo u svemu tome... Necu davati pocetne lekcije... Stimovanje, akordi, krke-dzoke... jer smatram da cim ste stalni na ovom sajtu, to vec znate. Ja cu pokusati da vam objasnim na najprostiji naci tajne soliranja na odredjene harmonije i ako budete pratili sve lekcije i sve ih naucili, mislim da cete solirati svoje improvizacije vec posle 15 dana.

Za one koji ovo ozbiljno shvate garantujem uspeh vec za sest meseci! To vam se sada cini nemoguce, ali jedna od prvih lekcija koje morate da upamtite je da imate poverenja u mene, jer bez toga je ucenje besmisleno, a ja cu se truditi da vas ne razocaram, mada sumnjam da cu bas svaki dan biti u mogucnosti da saljem lekcije, ali o tom-po tom.Pa, ako ste spremni, da pocnemo!

Znaci, naucili ste sve akorde, sve moguce balade, vec planirate kako cete na plazi odsvirati Ne zelis kraj...Sad za one prosecne sljamure je dosta i tih 5 akorda, ali sta cemo kada se pojavi Andjelina J., a svi znamo da ona voli heavy solaze?! Ti picis jos glasnije Jagode, ali tvoj drug Pera je uhvatio frigijski modus i razvaljuje pored tebe, ti pokusavas jos glasnije da cepas, ali baksuz... Puce zica, a Pera jebackim blues filingom zavrsava svoj solo i kupi Angie...

E, je l' vidis sad koliko znaci poznavati skale! Zato, da ne bi doslo do toga, do leta ima jos 4 meseca, to je dovoljno da naucite da svirate bolje od Pere, koji uopste nije naivan svirac, jer smo videli da svira blues pentatoniku i moduse. E, sad da bi smo svirali moduse, moramo krenuti od neki laksih stvari. Za pocetak cete nauciti Am/C skalu u njenoj najcesce koriscenoj poziciji na akusticnoj gitari i odmah cete prakticno dobiti njenu upotrebu. Znaci::::::::::
Am/C skala

E----------------------------------5-7-8---------
H----------------------------5-6-8---------------
G----------------------4-5-7---------------------
D----------------3-5-7---------------------------
A----------3-5-7---------------------------------
E----3-5-7---------------------------------------

To je ta cuvena skala... Morate koristiti 4 prsta da biste valjano solirali! Evo i primer jednog sola karakteristicnog za ovu skalu, koji cesto dajem ucenicima:::
Tisina - Bajaga:::: melodija>>>>> Am, C, G

-------------------------------------------------5---5---5-5~---
--------------5------------------------------5-----8---8--------
------4-5---5---7-4-----4------------4-5---5---7----------------
--5-7-----7---------7-5---7-5-7--5-7-----7----------------------
----------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------

Eto kako to svira Bajaga ili ko vec... Sad, vidite da sam koristio samo tonove koji su u gornjoj skali, znaci to je to! Sad se vi pitate, pa kako su tako ispreturani i kako mi to da naucimo? Eeee, tu sam vas cekao! Ovo sto je Bajaga svirao se zove PENTATONIKA! Znaci, pentatonika je preskakanje tonova! Vi sto treba da radite za sada je da naucite Am/C skalu u ovoj poziciji da je znate u svako doba noci i da uz nju probate neku svoju pentatoniku, a to cete najbolje uraditi ako pustite sebi neku pesmicu koja ide iz Am, npr. Doci cu ti u snovima, Lepa protina kci... i da sviruckate uz nju!

Eto toliko za pocetak. Kome nesto nije jasno, neka odmah jauce, posto cekanja nema, sutra stize nova lekcija!

Pozdrav! Ika.

[You must be registered and logged in to see this link.]
[You must be registered and logged in to see this link.]
Maicon
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

:: Skola

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu